Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Zobraziť viac informácií.

Vzdelávanie

Zóna pre členov

Nová registrácia

Konferencie

DISKUSIE: UNIVERSITATIS DISPUTATIONE 2013

UNIVERSITAS DISPUTATIONE je projekt interaktívnych diskusií určených pre študentov právnických, lekárskych, farmaceutických a filozofických fakúlt a odborníkov z oblasti práva, medicíny, farmácie, či filozofie. Zmyslom diskusií je prepojiť Univerzitu s Praxou - zvýrazniť moment stretnutia sa "rodiacich sa"  a "existujucich" odborníkov a urobiť z ich interakcie záznam.


Tohtoročné UNIVERSITAS DISPUTATIONE 2013 sa budú týkať multidisciplinárnych tém očkovania, transplantácie a transsexuality.  

Projekt nadväzuje na úspešnú sériu diskusií, ktoré Komora pre medicínske právo – MEDIUS organizovala v rámci výučby predmetu Medicínske právo na Právnickej fakulte UPJŠ.

Účasť na diskusiách je bezplatná.

Povinné očkovania – balanc medzi záujmom spoločnosti a pacienta
Termín: 16.10.2013
Miesto: Právnická fakulta UPJŠ, Kováčska 30, miestnosť 13

O čom budeme hovoriť: Čo je to očkovanie? Čo vedie štát k stanoveniu povinnosti podrobiť sa očkovaniu? Aká je právna úprava tejto problematiky? Aké sú zdravotné benefity očkovania? Kto zodpovedá za čo? Aké sú povinnosti všeobecných lekárov a aké sú povinnosti rodičov? Akú úlohu má v procese očkovania Úrad verejného zdravotníctva SR? Je možné sankcionovať tých, ktorí nesplnili povinnosti stanovené právnymi predpismi?

Diskutéri:

    MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH-  pediater a infektológ; Centrum na očkovanie detí s komplikáciami po očkovaní a kontraindikáciami očkovania, Detské infekčné oddelenie a II. Klinika detí a dorastu DFN a LF UPJŠ Košice
    Mgr. Adriána Jesenková, PhD. - odborná asistentka na Katedre aplikovanej etiky Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach
    Ing. Marián Fillo- aktivista, správca stránky http://slobodaVockovani.sk
    JUDr. Ivan Humeník, Ph.D.- advokát, odborník na medicínske právo, partner v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS

Je ona „on“? Transexualita očami lekára, psychiatra a právnika
Termín: 23.10.2013
Miesto: Právnická fakulta UPJŠ, Kováčska 30, miestnosť 13

O čom budeme hovoriť: Čo je to transexualita?  Aké sú podmienky pre zmenu pohlavia? Sú osoby, ktoré podstúpili tento zákrok, diskriminované? Aký vplyv má zmena pohlavia na rodinné vzťahy, ostáva otec otcom a matka matkou? Je všetko, čo je technicky možné aj prospešné pre jednotlivca či spoločnosť? Ako sa na zmenu pohlavia pozerá psychológia, bioetika a právo?
Diskutéri: v krátkom čase doplníme.

Môžeme disponovať svojím telom? - právne, medicínske a psychologické otázky transplantácií
Termín: 6.11.2013
MIesto: Právnická fakulta UPJŠ, Kováčska 30, miestnosť 13


O čom budeme hovoriť: Čo je to transplantácia? Môžme darovať vlastné telo na vedecké účely? Môžme darovať svoje orgány? Ako to funguje po našej smrti – môže byť z nášho tela vyňatý orgán aj bez nášho súhlasu udeleného za života? Môže rodina zomrelého ovplyvniť či bude orgán odobratý a určiť osobu ktorej bude transplantovaný? Aké sú právne a medicínske podmienky pre darovanie orgánov či tkanív? Je darovanie orgánov naozaj „darovaním“?

Diskutéri: v krátkom čase doplníme.

Študentské sympózium - Právo a výzvy súčasnej medicíny
Termín: 13.11.2013
Miesto: Právnická fakulta UPJŠ, Košice
Vyjadri svoj názor k právnym otázkam súčasnej medicíny. Transplantácie, asistovaná reprodukcia, eutanázia, transexualita, či ochrana osobnosti pacienta. Čo si myslíš o týchto témach? Svoj názor v podobe odborného príspevku v rozsahu do 15.000 slov zašli do 30.10.2013 na vzdelavanie@medius.sk. Najlepšie príspevky budú vydané v elektronickej publikácii a odprezentované 13.11.2013 na študentskom sympóziu v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Nájdete nás aj na FACEBOOKU.

Fotografie k zobrazeniu


« späť na Konferencie »
Konferencie | eLearning | Spolupráca s partnermi