Zóna pre členov

Nová registrácia

Aktuality

Kríza v žilinskej nemocnici

Napriek sľubom, ktoré dostali lekári ešte minulého roku počas štrajkov k tretiemu zvýšeniu platov nedošlo. Nátlakovým nástrojom sa môže stať práve odmietanie pohotovostných služieb (nadčas) ku ktorým dáva lekár a zástupcovia (zdravotníckych) zamestnancov súhlas.


Problémom v zdravotníctve je hlavne odložený DRG systém, ktorý mal začať už nasledujúci rok. Jedná sa o projekt, ktorý meria a vyhodnocuje produkciu nemocníc a je vo svete považovaný za najspravodlivejší systém financovania nemocníc. Súčasná vláda však jeho zavedenie odložila až na rok 2016.


Koncom októbra sa objavili správy, že vo Fakultnej nemocnici v Žiline malo prísť o prácu dvadsať lekárov z dôvodu nadbytočnosti. Niektorí lekári to chápali ako trest za to, že sa zúčastnili protestov lekárov V4.


Situácia sa vyostrila po tom, čo polovica lekárov podala výpovede z pohotovostných služieb na znak solidarity s prepustenými kolegami. Z toho dôvodu sa v nemocnici nemohlo operovať. Na to zareagovali aj poisťovne, ktoré v prvom rade odporúčajú zavolať na infolinky kde pacientom dajú potrebné informácie, ako ďalej postupovať, prípadne informácie o najbližšom zdravotníckom zariadení.


Všetky plánované a odkladné operačné výkony boli v žilinskej nemocnici zastavené na základe rozhodnutia ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej


Po dlhých včerajších rokovaniach sa ale dospelo ku kompromisu – riaditeľ nemocnice musí prijať naspäť lekárov ktorým bola podaná výpoveď, avšak dôjde ku zníženiu platov ostatných lekárov s ktorým všetci súhlasili. „Pacienti teraz budú mať záruku, že lekári nastúpia na večerné pohotovostné služby,“ povedala Zvolenská.


« späť na zoznam aktualít »

Pridať komentár

Komentáre