Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Zobraziť viac informácií.

Činnosť

Zóna pre členov

Nová registrácia

Galéria

UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: "Lekár vs. liečiteľ? Liečiteľstvo, alternatívna medicína a ich právne aspekty" BRATISLAVA

Prvá, úvodná diskusia v Bratislave, s názvom: Lekár vs. liečiteľ?: Liečiteľstvo, alternatívna medicína a ich právne aspekty, sa uskutočnila v KC Dunaj 20.10.2015 o 18:00.

 

            Na bratislavskej diskusii vystúpili:

            doc. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD., prednostka na Klinike detskej hematológie a  onkológie DFNsP a LF UK

            doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc. MPH, prednosta na Ústave molekulárnej biomedicíny

            MUDr. Vladimír Petroci, lekár, homeopat, Bratislava

            Ing. Michal Andrejco, podnikateľ, Bratislava

            doc. JUDr. MUDr. Peter Kováč, PhD. et PhD. je lekár, právnik, vysokoškolský pedagóg, súdny znalec

 

Bratislavská diskusia o liečiteľstve a alternatívne medicíne sa okrajovo dotkla problému regulácie činnosti liečiteľov/ centier alternatívnej medicíny, viac sa ale debatovalo o bezpečnosti/ testovaní alternatívnych techník a tiež príčinách, ktoré vedú k rastúcej popularite alternatívnej medicíny. Ako príčina boli identifikované mnohé systémové problémy: nedostatok času na pacientov či uhrádzanie zdravotnej starostlivosti na základe realizovaných zdravotných výkonov, nie času venovanému pacientovi. Docentka Kolenová uviedla, že najmä pri jej práci je čas venovaný pacientovi extrémne dôležitý pre nadviazanie spolupráce s dieťaťom a jeho rodičmi pri liečbe onkologického ochorenia. Docent Celec zas upozornil na fakt, že veda sa vehementne nestavia proti alternatívam, avšak stojí na vedeckom overovaní používaných metód, ktoré musí byť rešpektované. Príkladom úspešného „prevzatia“ poznatkov tradičnej medicíny je napríklad udelenie Nobelovej ceny profesorke Youyong Tu, ktorá vo svojom výskume vychádzala z textov a  znalostí tradičnej čínskej medicíny.


UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015:
UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015:

« späť na Galéria »
Vzdelávanie | Certifikácia | pravo-medicina.sk | Projekty | Odporúčame | Galéria