Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Zobraziť viac informácií.

Činnosť

Zóna pre členov

Nová registrácia

Galéria

UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: "Máme právo na smrť?" BRATISLAVA

Posledná diksusia na tému "Máme právo na smrť? Rozhodnutia na konci života, eutanázia, asistovaná samovražda" sa uskutočnila 24. novembra 2015 v Košiciach, v priestoroch KC Dunaj.

Na diskusiu prijali pozvanie: prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc., lekár, prednosta KARIM Fakultnej nemocnice Ostrava, MUDr. Jana Matavovská, lekárka, JUDr. Branislav Fábry, PhD., právnik, PhDr. David Černý, filozof a MUDr. Mária Jasenková, lekárka, zakladateľka detského hospicu Plamienok.

 

V debate boli opätovne uvedené dva hlavné argumenty za prijateľnosť vyžiadanej aktívnej eutanázie, pričom publikum bolo naklonené argumentu súcitom. JUDr. Fábry zasa upozornil na veľkú prísnosť slovenskej právnej úpravy, ktorá v dôsledku svojej formálnosti neumožňuje reagovať na špecifickosť niektorých prípadov. Aktívnu vyžiadanú eutanáziu je totiž možné kvalifikovať aj ako úkladnú vraždu. Na druhej strane ale pripomenul, že základných práv sa nie je možné platne zrieknuť. MUDr. Jasenková upozornila na dôležitosť iného aspektu, na ktorý sa v debatách o rozhodnutiach na konci života zabúda. Na paliatívnu starostlivosť, jej dostupnosť atď.

Profesor Ševčík sa rovnako ako doc. Firment vyjadroval k problematike z pozície svojej špecializácie intenzivistu a každodennej praxe. Vymenoval, aké sú zásady správnej praxe pri rozhodovaní o ukončení márnej liečby, na legálnosť takéhoto konania, celkového priebehu takýchto postupov. On sám bol jedným z organizátorov konferencie na túto tému medzi odbornou verejnosťou a  lekármi v Ostrave.


UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015:
UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015: UNIVERSITATIS DISPUTATIONES 2015:

« späť na Galéria »
Vzdelávanie | Certifikácia | pravo-medicina.sk | Projekty | Odporúčame | Galéria