Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Zobraziť viac informácií.

Aktuality

Zóna pre členov

Nová registrácia

Aktuality

Hromadné podávanie výpovedí slovenských lekárov

Do akcie hromadného podávania výpovedí sa podľa najnovších informácií zapojilo viac ako 2000 slovenských lekárov.


Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Mariana Kollára, je podanie hromadných výpovedí jediný legitímny spôsob ako zmeniť prístup k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti, ohodnoteniu lekárov a ich pracovným podmienkam. Nepodanie výpovedí lekári podmieňujú štyrmi požiadavkami, a to dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie systému, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a lepšie mzdy.


Dodržiavanie zákonníka práce je oprávnená a nespochybniteľná požiadavka. Avšak požiadavka na dofinancovanie systému vyvoláva niekoľko otáznikov. Ide o dofinancovanie systému ako celku, alebo ide o dofinancovanie štátnych zdravotníckych zariadení?  Naštartuje transformácia nemocníc naozaj ozdravný proces v zdravotníctve ako takom, alebo bude len  ďalším prostriedkom na únik peňazí zo systému?


Je načase zmeniť myslenie a konečne pochopiť, že už nežijeme v socializme. Dnes na to, aby systém začal fungovať nestačí len doň nalievať peniaze, ktoré sa strácajú. Pre každého musia platiť rovnaké pravidlá hry. Ak niekto tieto pravidlá poruší, mal by za to niesť aj následky tak, ako to v právnom štáte platí. A musí to platiť nie len pre radových zamestnancov nemocníc, ale aj pre ich manažmenty a tiež pre ministerstvo zdravotníctva.

 

foto: slovenskypacient.sk
 


« späť na zoznam aktualít »

Pridať komentár

Komentáre