Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Zobraziť viac informácií.

Aktuality

Zóna pre členov

Nová registrácia

Aktuality

Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti 2

Zakotvenie trestnej zodpovednosti za porušovanie povinností počas krízovej situácie.

Národnej rade Slovenskej republiky predložili minulý týždeň Richard Raši, Vladimír Baláž a Jozef Valocký – poslanci strany SMER- sociálna demokracia. návrh novely zákona, ktorou sa mení a dopĺňa zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti (578/2004 Z.z.). Novela ovplyvňuje pracovné režimy jednozmennej prevádzky, trojzmennej alebo nepretržitej prevádzky zdravotníckych pracovníkov, ktorú možno doplniť o pracovnú pohotovosť. Typ pracovného režimu sa určí po prerokovaní s odborovou organizáciou a ak nepôsobí u zamestnávateľa tak so zástupcami zamestnancov.

Najdôležitejšou zmenou je stanovenie novej skutkovej podstaty trestného činu porušovania povinností za krízovej situácie, ktorým sa fakticky trestá nevykonávanie zdravotnej starostlivosti v prípade vyhlásenia núdzového stavu. Ak by v prípade odmietnutia výkonu činnosti bola spôsobená ťažká ujma alebo smrť, prípadne bola spáchaná závažnejším spôsobom konania, páchateľ bude potrestaný odňatím slobody na dva až päť rokov.

Za bezúhonného zdravotníckeho pracovníka sa nebude považovať taký pracovník, ktorý bol právoplatne odsúdený za trestný čin porušovania povinností za krízovej situácie, alebo za trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností za krízovej situácie. Registráciu si v niektorých prípadoch bude môcť zdravotnícky pracovník môcť obnoviť až po 10 rokoch v jemu príslušnej komore podľa § 62 zákona 578/2004 z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.


« späť na zoznam aktualít »

Pridať komentár

Komentáre